Blog

Ájurvéda a koření

Jedním z nejúčinnějších a zároveň nejjednodušších způsobů, jak kladně ovlivnit naše zdraví je užívání koření. Pomocí koření můžeme i jídlo, které není dokonalé vylepšit, aby alespoň neškodilo, a průměrné jídlo zase třeba změnit v jídlo, které našemu tělu dodá nějaké ty potřebné látky návíc. Správně okořeněné jídlo výrazně zlepšuje trávení. Můžeme skrze koření dodat do našeho těla i specifické léčivé látky, a to jednoduchým a příjemným způsobem. Zvýšíme uspokojení našich chutí a tím rovněž podpoříme léčivý proces pro naše tělo.

Proto je dobré se o koření zajímat trochu hlouběji a jeho konkrétní účinky si nastudovat. Můžeme si doma udělat menší zásobičku těchto barevných zázraků a začít je postupně zařazovat do přípravy jídel. Ti důkladnější si mohou udělat i krabičku na cesty, aby měli své oblíbené koření vždy po ruce. Mohou si do ní dát rozemleté koření vhodné pro svoji konstituci či pro nerovnováhu, kterou chtějí vyladit. Pochopitelně musíme vědět jaké koření se pro nás hodí.

A jaké koření tedy dle konstituce používat?

Zahřívací koření - vhodné především pro Vátu - např. hřebíček, muškátový oříšek a květ, skořice, badyán, bobkový list, pískavice, římský kmín, anýz, kopr a asa foetida.

Ochlazující koření - vhodné především pro Pittu - např. kardamom, vanilka, koriandr, fenykl a růže.

Pálivé koření - vhodné především pro Kaphu - např. kurkuma, zelený a černý pepř, zázvor, hořčice, chilli a cayenský pepř.

Zvyk kořenit si jídlo vlastním kořením je jeden z nejjednodušších a přitom nejúčinnějších dobrých zvyků. S láskou připravené jídlo je samozřejmě ještě lepší. A nezapomeňte, koření můžeme dávat, jak do vařených pokrmů, tak i do pomazánek či jen tak něco posypat. Fantazii se meze nekladou. Tak hurá do toho...


(obrázek - zdroj Pinterest)


Zpět na blog
Lenka Prošková

Lenka Prošková

Jde cestou, kterou si sama zvolila. Baví ji dělat věci jinak než ostatní. Miluje svůj život. Má ráda sebe, svého syna, rodinu i přátele, prostředí, ve kterém žije, a asi všechno, co ji dokola kolem obklopuje. Miluje svobodu, život jaký vede a to i přesto, že je asi každému jasné, že vždycky všechno dokonalé zdaleka není. Lenka je autorka dvou knih pro ženy Všechno má svůj čas a Krásná neznámá. Píše nejen knihy, ale také články, díky kterým se snaží lidi inspirovat ke klidnějšímu a radostnějšímu životu. Má ráda sny a lidi, kteří mají odvahu je následovat.

Její příběh si můžete přečíst zde. Lence můžete napsat na info@lenkaproskova.cz. Najdete ji i na Facebooku.