Blog

Co je ájurvéda

Protože u mě proběhlo pár změn, ráda bych formou blogu vysvětlila nějaké nové pojmy. Jedním z nich je právě ájurvéda, která můj život už pěkných pár let obohacuje a vlastně mě baví čím dál víc.

Bylo by tedy od věci se o ní postupně trochu hlouběji rozepsat, abyste si o ní taky mohli udělat obrázek a třeba z ní sem tam něco ve svém životě použili.

Obecné vysvětlení je, že je to nauka o životě, která pochází z Indie. Je to učení o tom, jak žít co nejvíc zdravě, naplněně a smysluplně. Patří do ní stravování, masírování a denní režim, ale to není zdaleka všechno. Ájurvéda je bohatá jako život sám. Je o všech možných principech, jak svět funguje a jak své zdraví dát do rovnováhy. Ájurvéda je celostní systém...

A jelikož jsme každý jiný, v jiné situaci a v jiných podmínkách, jsou i doporučení pro každého z nás trochu jiná. Chce to trochu pozorovat, jak se vaše tělo chová, co mu dělá dobře a co mu naopak škodí. Proto někdo má rád maso a jiný ho nesnese, někdo rád medituje a jiný zase rád zvedá činky. Takových příkladů bych mohla uvést mraky, ale snad víte, kam tím mířím:-).

Ájurvéda by se dala také popsat jako soubor doporučení, které jsou známe už přes 5 000 let. Je to prostě prastaré učení o zdravém životním stylu, ale i když jste o ájurvédě nikdy neslyšeli, třeba ji žijete aniž byste o tom věděli. Možná jste zvyklí ladit se na přírodu a žít v souladu s ročními obdobími, nebo možná se inspirujete u babiček a prababiček, jejichž moudra jsou platná i dnes.

Je to jednoduché, ájurvéda je všude kolem nás...


(obrázek - zdroj Pinterest)


Zpět na blog
Lenka Prošková

Lenka Prošková

Jde cestou, kterou si sama zvolila. Baví ji dělat věci jinak než ostatní. Miluje svůj život. Má ráda sebe, svého syna, rodinu i přátele, prostředí, ve kterém žije, a asi všechno, co ji dokola kolem obklopuje. Miluje svobodu, život jaký vede a to i přesto, že je asi každému jasné, že vždycky všechno dokonalé zdaleka není. Lenka je autorka dvou knih pro ženy Všechno má svůj čas a Krásná neznámá. Píše nejen knihy, ale také články, díky kterým se snaží lidi inspirovat ke klidnějšímu a radostnějšímu životu. Má ráda sny a lidi, kteří mají odvahu je následovat.

Její příběh si můžete přečíst zde. Lence můžete napsat na info@lenkaproskova.cz. Najdete ji i na Facebooku.