Blog

Ájurvéda a elementy

Každý člověk je jiný, to je nám všem asi jasné. Ale přemýšleli jste někdy, proč to tak je? Ájurvéda proto má jednoduché vysvětlení. Naše rozdílnost spočívá v přírodních elementech, které všichni obsahujeme v různém poměru.

Přírodní elementy všichni známe. Je to voda, oheň, země, vzduch, ale i prostor. Možná se vám to nezdá, ale opravdu všechno a všichni tyto elementy obsahujeme, akorát v jiném poměru.

Pojďme si to přiblížit trochu blíž na lidském těle. Máme v sobě nějaký prostor, ve kterém se pohyb zajišťuje skrze vítr (plyn), přeměna (trávení) skrze oheň, díky zemi jsme pevní a hmotní a díky vodě to všechno drží pohromadě.

Tak co, už si dokáže představit o něco lépe?

A to není všechno. Ke každému elementu můžeme přiřadit i smysl a vlastnost. Díky prostoru slyšíme a pociťujeme suchost, díky větru se hýbeme, dotýkáme a pociťujeme drsnost, Díky ohni se měníme, vidíme světlo a pociťujeme teplo. Díky zemi jsme pevní, hmotní a stabilní a máme vyvinutý čich. No a voda zajišťuje chuť a z vlastností těžkost a olejnatost.

A teď se konečně můžeme podívat blíže na tu rozdílnost mezi lidmi. Osobnost, u které převažuje prostor je pomalá, křehká, lehká až éterická. Osobnost s převažujícím větrem je také lehká a křehká, ale velmi rychlá a neklidná. Ohnivá osobnost je vášnivá, temperamentní, ambiciózní a ráda dělá ze všeho drama. Osobnosti, u které převažuje voda jsou velmi jemní, flexibilní a uvolnění. Mají laskavou povahu, ale jsou často smutní. No a konečně lidé s převažujícím živlem země. Ti jsou stabilní, těžcí, nic je nerozhází, ale často se zasekávají na místě.

Už vám to dává smysl?


Zpět na blog
Lenka Prošková

Lenka Prošková

Jde cestou, kterou si sama zvolila. Baví ji dělat věci jinak než ostatní. Miluje svůj život. Má ráda sebe, svého syna, rodinu i přátele, prostředí, ve kterém žije, a asi všechno, co ji dokola kolem obklopuje. Miluje svobodu, život jaký vede a to i přesto, že je asi každému jasné, že vždycky všechno dokonalé zdaleka není. Lenka je autorka dvou knih pro ženy Všechno má svůj čas a Krásná neznámá. Píše nejen knihy, ale také články, díky kterým se snaží lidi inspirovat ke klidnějšímu a radostnějšímu životu. Má ráda sny a lidi, kteří mají odvahu je následovat.

Její příběh si můžete přečíst zde. Lence můžete napsat na info@lenkaproskova.cz. Najdete ji i na Facebooku.